Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu
Atrakcje dla turystów

Bazylika Mariacka – sakralny zabytek Kołobrzegu

Kołobrzeg jak prawie każde inne miasto ma swoją bogatą historię. Na przestrzeni lat dzieje tego miejsca sięgają aż VII wieku. W 1000 roku zostało tu utworzone polskie biskupstwo, które podlegało Gnieznu. Potem przez lata miasto było zarządzane przez kolejnych władców oraz niestety także niszczone i trawione przez działania wojenne.

Mimo to część z zabytkowych budowli dało się odbudować, w tym także jeden z ważniejszych sakralnych zabytków – czyli Bazylikę Mariacką w Kołobrzegu. Jej początki datuje się na XIV wiek. Bazylika Mariacka stanęła w miejscu dawnego kościoła św. Mikołaja. Jej pięcionawowa bryła została wybudowana w stylu gotyckim. Mimo zawirowań historii oraz wielokrotnego jej niszczenia, do dziś możemy podziwiać ten wspaniały zabytek kołobrzeskiej ziemi (o innych przeczytacie tu).

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu mapa

Co warto zobaczyć w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu?

Na początku warto zaznaczyć, że część zabytkowych elementów wyposażenia bazyliki została bezpowrotnie utracona. To co udało się uchronić przed zniszczeniem, możemy dziś podziwiać w jej wnętrzach.

Największą wartością zabytkową przedstawia tu świecznik siedmioramienny, pochodzący z 1327 roku. To maleństwo ma cztery metry wysokości i waży 900 kg. Jest jedynym gotyckim kandelabrem w Polsce i także jednym z pięciu na świecie. Świecznik wykonany jest z brązu i wyglądem przypomina żydowską menorę.

Kolejnym zabytkiem jest tu chrzcielnica z 1355 roku. Zdobi ją 26 scen z życia Chrystusa. To najstarsza chrzcielnica wykonana z metalu w północnej części Polski.

Chrzcielnica jeden z zabytków w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu
Chrzcielnica jeden z zabytków w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu

Ciekawym elementem wystroju są także stalle kapituły i stalle rajców, umiejscowione w południowej nawie bazyliki. Wyróżniają je bogato zdobione poliki (boki), na których można zauważyć ludzi, potwory oraz rośliny. Całość wyrzeźbiona jest w drewnie dębowym. Stalle kapituły z Kołobrzegu są najstarsze w Polsce.

Warty uwagi jest także drewniany krucyfiks z 1330 roku, zawieszony nad drzwiami prowadzącymi do zakrystii. oprócz tego w Bazylice Mariackiej można zobaczyć pietę z 1470 roku oraz fragmenty polichromii i płyty nagrobne, pochowanych tu kanoników oraz bogatych przedstawicieli społeczeństwa.

Co ciekawe są tu także dość nietypowe żyrandole – Korona Holkenów oraz Korona Schlieffenów. Pierwszy jest wykonany z mosiądzu, gdzie wewnątrz umieszczono Matkę Boską z Dzieciątkiem (którego obecnie nie ma). Z kolei Korona Schlieffenów to o wiele okazalszy żyrandol, wykonany z drewna, złoceń i polichromów. Umieszczono w nim figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Jana Chrzciciela, nad nim są trzy piętra bogato zdobionej roślinności, a zwieńczeniem jest tu baldachim.

Korona Holkenów - co warto zobaczyć w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu
Korona Holkenów – co warto zobaczyć w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu

Warte uwagi są drewniane ołtarze z XV i XVI oraz płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę

Zabytkowe obrazy w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu

Ciekawych i cennych malowideł i obrazów w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu nie brakuje. Chronologicznie wypisując warte uwagi dzieła malarzy to to:

  • „Rycerz na cmentarzu” z 1492 roku
  • „Cnotliwa Niewiasta” z 1494 roku
  • „Pokłon Trzech Króli ” z 1500 roku
  • Tryptyk „Pokłon Trzech Króli” z 1500 roku
  • Tryptyk ” Św. Anny Samotrzeciej oraz św. Mikołaja z Bari” z 1500 roku
  • „Ukrzyżowanie” z XVI wieku
  • „Chrystus przed Piłatem” z 1640 roku
  • „Uzdrowienie Naamana” z 1701 roku

Na koniec filmik w którym można dokładnie obejrzeć Bazylikę Mariacką w Kołobrzegu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *