Kołobrzeg jest położony po środku wybrzeża województwa zachodniopomorskiego. Dokładniej na północy powiatu kołobrzeskiego, u ujścia rzeki Parsęty. Na pograniczu dwóch makroregionów – Pobrzeża Koszalińskiego i Pobrzeża Szczecińskiego. Generalnie Kołobrzeg jest położony na północy Polski, nad samym wybrzeżem.
Dawniej miasto należało kolejno do Pomorza Zachodniego, prowincji Pomorze, województwa szczecińskiego i województwa koszalińskiego. Kołobrzeg ma powierzchnię 25, 67 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je obecnie ponad 46 tysięcy ludności. Samo miasto dzieli się na osiem dzielnic: Kostrzewno, Lubinia, Lubostronie, Podczele, Przylaski, Radzikowo, Radzikowskie Przedmieście a także Żółczyce.
Jak dojechać do Kołobrzegu samochodem?
Przez Kołobrzeg przebiega jedna droga krajowa (nr 11) oraz dwie drogi wojewódzkie (102 i 163). Z czego trasa 102 to kolejno ulice: 6 Dywizji Piechoty, Trzebiatowska i Kamienna, która w dalszym przebiegu łączy się z drogą krajową numer 11 ( ulica Koszalińska). Cały ten układ stanowi oś komunikacji samochodowej w Kołobrzegu.
Jeśli chodzi o połączenia międzymiastowe to:
- Droga krajowa 11 łączy Kołobrzeg, Koszalin, Piłę, Poznań, Lubliniec z Bytomiem
- Droga wojewódzka numer 102 łączy Kołobrzeg, Trzebiatów, Dziwnów i Międzyzdroje
- Natomiast droga wojewódzka numer 163 łączy Kołobrzeg z Białogardem, Połczyn Zdrojem, Czaplinkiem i Wałczem
Droga wojewódzka nr. 102 na mapie:
Jak dojechać do Kołobrzegu pociągiem?
Miasto Kołobrzeg to najczęściej ostatni przystanek kolejowy na trasach pociągów zmierzających na wybrzeże. Jest ono tez centralnym punktem przesiadkowym w regionie, co znacznie wpływa na ilość turystów, którzy latem okupują miejscowy dworzec.
Do Kołobrzegu prowadza dwie linie kolejowe: numer 404 oraz 402. Oprócz tego miasto ma połączenie ze Szczecinem, dzięki szynobusowi. Jeśli chodzi o trasy kolejowe to ta numer 404 łączy Kołobrzeg z Białogardem i Szczecinkiem. Natomiast linia 402 łączy Koszalina z Kołobrzegiem i dalej Goleniowem.