Kołobrzeg jest tłumnie odwiedzany, szczególnie w sezonie letnim. Jednak jak tylko już się zrobi ciepło to turyści zaczynają coraz śmielej odwiedzać to miasto. Nawet zimą nie brakuje spacerujących osób, które korzystają z tutejszego mikroklimatu. Bowiem Kołobrzeg, jak na nadmorski kurort przystało, może pochwalić się uzdrowiskowymi warunkami atmosferycznymi.
Klimat Kołobrzegu
Kołobrzeg znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego. Różni się on od tego, który panuje nieco bardziej w środku naszego kraju. Na kształt klimatu w Kołobrzegu wpływ ma przede wszystkim morze oraz wiatry wiejące znad zbiornika.
Średnia temperatura w Kołobrzegu w ujęciu rocznym, jest mniej więcej na tym samym poziomie co w Poznaniu czy Warszawie. Jednak na ten kurort ma zdecydowany wpływ tutejszy duży zbiornik wody. Z tego też powodu liczba dni gorących i bardzo zimnych jest w mniejszości. Za to w Kołobrzegu dość sporo pada, nawet podczas umownej pory suchej. Najmniej deszczu można spodziewać się w lutym, natomiast najwięcej w lipcu.
Temperatura powietrza i morza w Kołobrzegu
Średnia roczna temperatur w Kołobrzegu to 8-9 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, najzimniejszym zaś styczeń.
Z początkiem roku temperatury w Kołobrzegu mogą opaść poniżej zera, do nawet -2 stopni. Mniej więcej od marca pogoda zaczyna się stopniowo poprawiać (nawet do 6 stopni). Od kwietnia termometry wyraźnie wskazują, że wiosna się zaczęła. W maju temperatury w Kołobrzegu mogą już sięgać i 13 stopni w cieniu. To dobry czas na przyjazd osób, które lubią zwiedzać bez tłumów i upałów.
Od czerwca kurort wchodzi w letnią aurę. Słupki termometrów pokazują 17 stopni, w słoneczne dni. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w roku. Temperatury wówczas dochodzą średnio do 19-20 stopni. Od września ponownie pogoda zaczyna się ochładzać. Wówczas można liczyć na około 15-16 stopni. Tyle wystarcza by kuracjusze z pobliskich domów uzdrowiskowych, nadal korzystali z infrastruktury miasta.
W październiku robi się wyraźnie chłodniej. Słupki termometrów dochodzą tylko do około 11 stopni. W listopadzie i grudniu w Kołobrzegu jest zimno, jednak nie mroźno. Jeśli komuś nie przeszkadzają niskie temperatury, może korzystać z uroków nieco uśpionego kurortu, w celach zdrowotnych.
Kołobrzeg i jego uzdrowiskowy mikroklimat
Kołobrzeg, jak już wspomnieliśmy może poszczycić się mikroklimatem, o właściwościach prozdrowotnych. Wiejące znad morza wiatry, nie tylko umożliwiają napływ czystego, bez alergicznego powietrza, to jeszcze zwiększają ilość ozonu. Na to, że w Kołobrzegu powietrze jest wyjątkowo klarowne, wpływ ma brak jakiegokolwiek przemysłu w obrębie całej aglomeracji.
Dodatkowo wiejący wiatr wytwarza specyficzny aerosol z wody morskiej. To właśnie o nim mówi się zwyczajowo – „jod znad morza”. Jego kropelki są bogate w chlorki, brom oraz jod. Mogą przenikać do naszych dróg oddechowych, korzystnie na nie wpływając. Aerosol morski w Kołobrzegu sięga i 200 metrów w głąb lądu, jednak największe jego stężenie utrzymuje się tuż na samej plaży. Dlatego też spacery wzdłuż wybrzeża są tak polecane dla wszystkich kuracjuszy i turystów.
Najlepiej spacerować po plaży w Kołobrzegu podczas wietrznych dni i wtedy kiedy morze faluje. Wówczas wytwarza się najwięcej zdrowotnego aerosolu.