Podobnie jak molo – latarnia morska w Kołobrzegu jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. To równie ważny symbol tego nadmorskiego kurortu, wymieniany przez większość Polaków, jednym tchem. Swego czasu była jednym z elementów obronnych całego miasta. Dziś jest jedną z całego systemu latarni morskich porozsiewanych po polskim wybrzeżu.
Latarnia morska w Kołobrzegu jest umiejscowiona dokładnie pomiędzy latarnią w Niechorzu, a latarnią w Gąskach. Jak większość tego typu budowli jest ona również udostępniona turystom do zwiedzania.
Historia latarni morskiej w Kołobrzegu
Pierwszą budowlą, która wszystko zapoczątkowała wzniesiono w 1899 roku. Uprzednio już okazjonalnie wysyłając światło dla rybaków powracających z łowisk. Jednak do tego celu wykorzystywano budynek zarządu portu. Natomiast osobną i przeznaczoną do tego celu latarnię postawiono dopiero w 1899 roku.
Po 10 latach zastąpiono ją porządniejszym budynkiem z cegły. Latarnia w tej formie przetrwała do 1945 roku, kiedy to niemieckie wojska wysadziły budynek w powietrze. Jednak w 1947 roku przystąpiono do jej odbudowy. Tym razem latarnia zmieniła nieco lokalizację i zamiast przed fortem, stanęła na jego głównej platformie. Warto tu też dodać, iż latarnia jest jednocześnie pomnikiem dla wszystkich poległych bohaterów, podczas działań wojennych.
Potem kolejno przez trzy lata (1979-1981) była odnawiana, łącznie z wymianą schodów i laterny. A w 2001 przeszła kolejną renowację, dzięki której wykopano fosę bez wody wokół portu czy utworzono tawernę w jednej ze sal.
Latarnia Morska Kołobrzeg – podstawowe dane i ciekawostki
Obecny budynek latarni wznosi się na wysokość 26 metrów. Natomiast wysokość światła wynosi tu 36 metrów n.p.m o zasięgu prawie 30 kilometrów (16Mm).
Początkowo do zasilania laterny wykorzystywano olej rzepakowy, gdzie rocznie spalano jego 77 kilogramów. Potem zastąpiono tłuszcz gazem. Jednak długość zasięgu wydłużyła się jedynie do 12 Mm.
Aktualnie źródłem światła w latarni jest obrotowy aparat optyczny, z dziesięcioma ścianami świetlnymi, gdzie w każdej z nich są umieszczone dwie żarówki o mocy 200 W.
Godziny otwarcia (w zależności od sezonu) oraz ceny biletów sprawdzicie pod adresem – http://www.latarnia.kolobrzeg.pl/ Na miejscu oprócz wejścia na sam szczyt, można zobaczyć także w sali na pierwszym piętrze, różnego rodzaju wystawy tematyczne.
Do latarni morskiej w Kołobrzegu dojdziecie kierując się mapką: